ابزاربومبنا
02156217399
ارسال به

انواع انبر و کاربرد آنها

انبرآلات از جمله متنوع ترین دسته بندی های خانواده بزرگ ابزارآلات دستی است. تنوع کارکردی و اندازه ها به قدری زیاد است که در فواصل زمانی های کوتاه شاهد ابداع و کاربرد جدید از آنها هستیم. از انبرها برای اموری مانند قطع کردن، کشیدن، نگهداشتن، باز و بسته کردن پیچ یا مهره، بستن مفتول و سیم، برداشتن روکش های پلاستیکی و امثالهم در کارگاه، کارخانه، خط تولید صنایع مختلف و حتی مصارف خانگی و سبک بسیار استفاده می شود. با ما همراه باشید تا با انواع انبر و کاربرد آن آشنا شوید.

access_time ۱۴۰۰ شنبه ۲۲ آبان
remove_red_eye 1222 بازدید
انواع انبر و کاربرد آنها

 

انواع انبر و کاربرد آنها

برای همه ما پیش آمده که در زندگی روزمره خود در منزل، محیط کار، خودرو و ... به نوعی از انبر ها استفاده نمائیم. انبر ها در تمامی خانه ها، خودرو، تعمیرگاه و ... وجود دارند. احتمالا شما نیز در جعبه ابزار خود تعدادی از انبر ها را دارید و برحسب شرایط از آنها استفاده می نمایید. در این مطلب می‌خواهیم شما را با انواع انبر های متداول آشنا نماییم.

 

 

 

انبردست

انبردست یکی از شناخته شده ترین انواع انبرآلات است. از دو اهرم بهم متصل شده ساخته می شود. جهت اندازه گیری آن از نوک فک تا انتهای دسته را در نظر می گیرند. ابتدای فک دارای شیارهایی متنوع بوده که هنگام نگهداشتن، اجسام سر نخورند. در قسمت میانه تیغه هایی جهت بریدن یا خرد کردن میخ و سیم وجود دارد. از این قسمت برای لخت کردن سیم هم می توان استفاده کرد. امروزه اکثر انبر دست ها روکش ضد تعریق بر روی دسته هایشان دارند که کارکردن را راحت تر می کند و همینطور از دست لیز نمی خورد. این ابزار در انواع معمولی و عایق دار وجود دارد.
کاربردهای قابل تعریف برای انبردست شامل چرخاندن، خم کردن، برش سیم و کابل، نگهداشتن، بیرون کشیدن میخ از چوب و دیوار می توانند باشند.

 

 

 

انبر سیم چین

این ابزار تنها یک وظیفه را بر عهده دارد که آنرا نیز به خوبی انجام می دهد: بریدن. به کمک سیم چین می توان انواع سیم برق و کابل های با قطر کم را برش داده و قطع کرد. به دلیل نوع طراحی فک ها اصلا گزینه مناسبی برای نگهداشتن اشیاء نیست. در مهندسی ساخت سیم چین این موضوع رعایت می شود که عمل بریدن به صورت قطع کردن اتفاق افتد به این ترتیب لبه قطعه کار له و یا گرد نمی شود. چون ذات تولید سیم چین برای امور برقی است، معمولا دسته هایشان دارای روکش عایق برق هستند. با این حال در هنگام خرید باز هم از این موضوع مطمئن شوید. قسمت تیغه برخی مدل ها دارای شیب بوده و شبیه به کف چین از پائین ترین محل قطعه کار را برش می دهد.

 

 

 

انبر دم باریک

همچنین به عنوان انبردست با نوک بلند شناخته می شود. نوک این ابزار برای دقت بیشتر کشیده شده است و حاوی یک لبه تیغه برش در نزدیکی پایه است. ابزاری بسیار متنوع است که می تواند برای خم کاری ، شکل دهی و برش سیم مورد استفاده قرار گیرد. این انبرها در طیف گسترده ای از فعالیتهای تجاری بکار برده می شوند از جمله: مسلح سازی ، برقی ، ماهیگیری ، ساخت جواهرات و مهندسی شبکه استفاده می شود. بیشتر جعبه ابزارهای خانگی حداقل یکی از این موارد را دارند.

 

 

 

انبر برش pvc

با توجه به پیشرفت های گوناگون در صنعت ساختمان، امروزه غالبا برای هدایت آب شرب، سیستم فاضلاب و همینطور سیستم گرمایش از لوله های pvc استفاده می گردد که به نام های لوله سبز و لوله چند لایه نیز شناخته می شوند. برای بریدن قطعات آن از انواع کمان اره، فارسی بر و کاتر کمک می گیرند که بهترین انتخاب قیچی یا انبر برش پی وی سی است که معمولا از جنس آلومینیوم تقویت شده تولید می گردد. این انبر خاص دو فک دارد که یکی از آنها ثابت بوده و دارای انحنا برای قرار گیری لوله داخل آن است و فک دیگر متحرک و دارای تیغه برش از جنس تفلون. در واقع فک ثابت تنها حکم نگهدارنده را داشته و عمل برش توسط فک متحرک صورت می گیرد. به دلیل حساسیت کار و آب بندی مناسب قطعات، برش به صورت قطع کردن انجام شده و لبه کار ناهمواری یا له شدگی ندارد.

 

 

 

انبر فنر ترمز

یکی دیگر از ابزارهای مفید خودکار ، این انبرهای در واقع ابزاری چند منظوره هستند که به طور خاص برای دستیابی به فنرهای موجود در ترمزهای استوانه ای طراحی شده اند. برای برداشتن فنرها ، نوک یک فک گرد شده است ، و دیگری خمیده است تا فنرها را به عقب برگرداند. بعضی اوقات ، یکی از دسته ها نیز دارای دسته ای برای برداشتن پین نگهدارنده کفش است.

 

 

 

انبر کلاغی

این انبر با شکل خاص خود بیشترین کاربرد را در تاسیسات و لوله کشی دارد. ساختار آن شامل یک دسته مشترک و دو فک است که یکی از آنها ثابت و به صورت منحنی و دیگری متحرک و به شکل صاف است. به کمک پیچ تنظیم دهانه انبر به مقدار دلخواه باز یا بسته می شود .قرار گیری فک ها نسبت به هم موازی بوده و زاویه آنها به نسبت دسته بین ۴۵ تا ۶۰ درجه است که رنج بسیار متنوعی از سایزها را پشتیبانی می کند. در جدید ترین مدل انبر کلاغی موسوم به COBRA ساخت KNIPEX ، دکمه فشاری جایگزین پیچ تنظیم شده که سرعت عمل کاربری و سهولت بیشتری را بوجود اورده است. انبر کلاغی به نامهای دیگری همچون انبردست سرکج یا انبر دست با شیار مشترک هم شناخته می شود.

 

 

 

انبر پانچ

جهت ایجاد اتصالات ثابت یا موقت استفاده می شود. برای متریال های چرم، کاغذ، پارچه، واشر و پروفیل مناسب است. البته برای هر کدام انبر مخصوص وجود دارد. به عنوان مثال برای چرم در حد سوراخ کردن است و برای پروفیل همراه با ایجاد سوراخ لبه زیرین را برگردانده و دو قطعه را بهم میدوزد.

 

 

 

انبر فیلتر بازکن

این انبر، ابزاری اختصاصی در زمینه اتومکانیک است. جهت باز و بسته کردن انواع فیلتر موتور به کار گرفته می شود. البته به گفته برخی از استادکاران، فیلتر بازکن را در دسته آچارآلات باید در نظر گرفت. دارای یک دسته با روکش پلاستیکی نرم است که کاربری را آسان می نماید. دهانه آن قابلیت تنظیم داشته و در سه حالت مختلف به کار می رود. بیشترین حد باز شدن دهانه تا میزان 12 سانتیمتر است. دندانه های طراحی شده در قسمت داخلی فک ها باعث گیرایش بهتر، بدون لغزش قطعه کار می گردد. فیلتر باز کن در انواع پارچه ای و زنجیری نیز تولید می شود.

 

 

 

گاز انبر

نوع خاصی از انبر هاست که برای نگهداشتن و یا گرفتن موقت یک جسم و یا قطع کردن به کار می رود. قسمت درگیر فک ها کاملا در نوک است. به این ترتیب نیروی خیلی زیادی را به صورت متمرکز در قسمت محل تلاقی خواهد داشت. گاز انبر، اهرم درجه یک محسوب می شود. چنانچه فک گاز انبر را به صورت کاملا عمود بر سطح کار قرار دهید، می توانید برش تقریبا همسطحی داشته باشید. از این ابزار در کفش دوزی، پینه دوزی، نجاری سنتی و مصارف نظامی استفاده می شود.

 

 

 

انبر میخ کش

مدلی دیگر از گاز انبر است که مانند برداشتن چیزی با ناخن عمل کرده و با دو اهرم عمل تمرکز نیرو بر یک نقطه را انجام میدهد. قسمت بالایی فک به صورت منحنی طراحی می شود تا موجب خراشیدگی یا برش در هنگام خارج کردن میخ ا زچوب یا دیوار نگردد و در ضمن به مانند اهرم عملکرده، اپراتور نیروی کمتری در هنگام خارج کردن صرف نماید. از آن برای قطع کردن میخ هم می توان استفاده کرد. مشخصه اصلی گاز انبر نجاری عریض بودن کله گی و اندازه بزرگتر نسبت به مدل های دیگر است. البته به نوعی دیگر هم از این ابزار می توان استفاده کرد و آن نگهداشتن اشیاء است که باید نیرو به صورت یکنواخت وارد شده و از تمامی لبه فک کمک گرفت.

 

 

 

انبر کابل بر

برای بریدن کابل های با ضخامت و قطر زیاد استفاده از سیم چین معمولی امکان پذیر نیست. به منظور این کار انبرهای اختصاصی به نام کابل بر در بازار وجود دارد که دارای دسته ها و فک های بسیار قوی و مناسب برای بریدن سیم های کلفت و انواع کابل هستند.

 

 

 

انبر خار بازکن و خار جمع کن

همچنین به این عناوین نیز شناخته می شود: انبر نگه دارنده خار ، انبر چرخشی ، انبر گیره C ، انبر خار جمع کن. این انبرها دارای فک های کوتاه و گرد برای کمک به بستن فوری حلقه ها(خارها) هستند. این حلقه ها خارهای با حالت باز هستند که در شیارهای یک رولپلاک یا دور یک شیء دیگر قرار می گیرند. پس از بسته شدن ، حلقه می تواند آزادانه بچرخد ، اما قادر به کشیدن طرفین نیست. آنها معمولاً برای چرخ دنده ها در دوچرخه های کوهستانی و وسایل نقلیه مشابه استفاده می شوند.