ابزاربومبنا
02156217399
ارسال به

انبر کلاغی چیست و چه کاربردی دارد؟

ما برای تعویض یا تعمیر قطعات و اشیاء مختلف از ابزارهای مخصوص استفاده می‌کنیم تا به راحتی کار خود را انجام دهیم. انبر کلاغی هم از ابزارهایی است که کاربردهای فراوانی دارد و از آن در جاهای مختلف می توان کمک گرفت. در ادامه به معرفی این ابزار پرکاربرد می‌پردازیم.

access_time ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۶ آبان
remove_red_eye 2410 بازدید
انبر کلاغی چیست و چه کاربردی دارد؟

 

انبر کلاغی چیست و چه کاربردی دارد؟

انبر کلاغی نوعی انبر است که از دو آرواره تشکیل شده است. نام دیگر انبر کلاغی انبردست سرکج و یا انبردست با شیار مشترک است.

مکانیزم آن به گونه ای طراحی شده که زبانه ها و یا همان فک‌ها به صورت موازی در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند.

بر خلاف انبر‌های دیگر یکی از آرواره‌ها میتواند در طول دسته نسبت به دیگری حرکت کند و به این ترتیب آرواره‌ها که با دسته یک زاویه ۴۵ تا ۶۰ درجه می‌سازند، مجموعه‌ای از سایز‌های مختلف برای دهانه انبر به وجود می آورند بدون اینکه لازم باشد دسته انبر باز یا بسته شود. این انبر برای اولین بار در سال ۱۹۳۴ ساخته شد.

 

 

 

کاربرد انبر کلاغی

از این نوع انبر برای تعمیر اشیائی مانند لوله های بزرگ و برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ها و نگه داشتن، سفت کردن وسایل و اشیائی با سایز بزرگ تر و همچنین اشکال غیر معمول استفاده می‌شود.

از مزایای دیگری انبر کلاغی این است که برای زاویه های بزرگ تر قابل تنظیم است.

بعضی از انواع جدید انبر کلاغی با فناوری و کارایی بهتری طراحی شده‌اند.

 

هنگام کار کردن با انبر کلاغی به نکات ایمنی زیر توجه کنید!

  • برای کارهای الکترونیکی و برق کاری حتماً از انبرهای عایق شده استفاده کنید.
  • قبل از کار کردن با انبر کلاغی حتما آن را بررسی کنبد؛ چون اگر زبانه و فک هرگونه انبر از جمله انبر کلاغی صاف و جویده شده باشد، نمی تواند به خوبی عمل کند.
  • سعی کنید از هر نوع انبر در جای خود استفاده کنید. مثلا از انبردست به جای سیم چین استفاده نکنید و هر نوع انبر را در جای خود استفاده کنید.
  • در زمان خرید هرگونه انبر مخصوصاً انبر کلاغی از نوع با کیفیت و استاندارد خرید کنید و به این نکته دقت کنید که بدنه آن حتماً حالت آیرودینامیک داشته باشد.
  • موقع استفاده از هر نوع انبر مچ دستتان را صاف نگه دارید؛ زیرا خم شدن مچ باعث آسیب دیدن دستتان می‌شود.
  • حتما قبل از استفاده از انبردست ها و انبر کلاغی آن را کاملا بررسی کنید که در فک یا زبانه آن شکستگی یا ترک وجود نداشته باشد. چون استفاده از این نوع انبرها می‌تواند بسیار خطرناک باشد.