ابزاربومبنا
02156217399
ارسال به

دینام کولر موتوژن

دینام کولر یک موتور تک فازی است که در توان‌های مختلفی تولید می‌شود، و بسته به نوع کولر و ابعاد آن دینام با توان مناسب انتخاب می‌شود. دینام‌ها دارای دو نوع سرعت هستند که ما آن ها را به صورت کلیدهای تند و کند در کلیدهای کولر خود می‌بینیم و همچنین سرعت دینام را بسته به نیاز خود می‌توانیم کنترل کنیم. در ادامه این مطلب باکیفیت‌ترین دینامی که استانداردهای لازم را در سطح بین المللی دارد معرفی خواهیم کرد.

access_time ۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۷ آبان
remove_red_eye 873 بازدید
دینام کولر موتوژن

دینام کولر آبی موتوژن

دینام کولر آبی موتوژن جزء محصولات صنعتی با بازدهی بالاست که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشد.دینام کولر موتوژن، بسته به نوع استفاده قابلیت‌های خاص خود را دارد. اما برای درک بهتر این محصول بهتر است از شرکت سازنده آن شروع کنیم.

 

شرکت دینام کولر موتوژن

سابقه شرکت موتوژن حدود نیم قرن است. این شرکت یکی از شرکت‌های پیشگام در زمینه تولید الکتروموتورهای صنعتی در ایران است که نه تنها در ایران، بلکه محصولات خود را در سراسر خاورمیانه صادر و به فروش می‌رساند. اکثر محصولات این شرکت بر پایه الکتروموتور های سه فاز و تک فاز است که بسته به نوع مصرف (مصرف صنعتی و مصرف خانگی)، آن‌ها را تولید می‌کند.

شرکت موتوژن که به طور دقیق تر در سال ۱۳۵۵ تاسیس شد، با تکیه بر تولید محصولات استاندارد توانست هرساله جوایز متعددی کسب کند و به عنوان یکی از شرکت های صنعتی مورد قبول اتحادیه اروپا واقع شود.

اما محصولات خانگی شرکت موتوژن که عمدتا برای کولرهای خانگی طراحی شده‌اند شامل مجموعه زیر می‌باشد:

 

  • - الکتروموتور های کولری دو سرعته اسپلیت فاز

دارای سه نوع تیپ موتور بوده که قدرت خروجی هرکدام متفاوت است و شامل SP 56-4/6 1، SP 56-4/6 2 ، SP 56-4/6 3 می‌باشد.

 

  • - الکتروموتورهای کولری دو سرعته با خازن استارت

دارای یک نوع تیپ موتور با نام CS 56-4/6 بوده که دارای قدرت خروجی ۳/۴ و ۱/۴ اسب است.

 

  • - الکترو موتورهای اسپلیت فاز پمپ سیرکولاتور

دارای چهار نوع تیپ موتور بوده که قدرت خروجی هرکدام متفاوت است و شامل SP 56-4A، SP 56-4، SP56-4B، SP 56-4/6 است.

 

  • - الکتروموتور کولری دو سرعته خازن دائم – خازن استارت

که دارای چهار مدل تیپ موتور بوده که هرکدام قدرت خروجی متفاوتی دارند و شامل CRS 56-4/7 ، CRS 56-4/8، CRS 56-4/9، CRS 56-4/10 است.

 

  • - الکتروموتورهای کولری دو سرعته خازن دائم

که دارای چهار نوع تیپ موتور بوده و قدرت خروجی هر کدام متفاوت است که شامل، CR 56-4/6-Col، CR 56-4/6-D01، CR 56-4/6-E01، CR 56-4/6-F01 است.

 

 

 

  • - الکتروموتورهای کولری دو سرعته پرتابل

این الکتروموتور فقط دارای یک نوع تیپ موتور با نامPSC 80/4-6p است.

 

مشخصات فنی موتور کولر موتوژن

شرکت موتوژن تولید موتورهای کولر خود را از سال 1355 تحت لیسانس شرکت وستینگهاوس آغاز کرد. گشتاور راه‌اندازی این الکتروموتورها بالا بوده و کاربرد آنها در کولرها به همراه تسمه می باشد. الکتروموتورهای کولری دو دور هستند که البته تک دور آنها نیز به صورت سفارشی از سوی شرکت موتوژن تولید می شوند.

 

انواع موتور کولر موتوژن

  • - موتور کولر موتوژن SP (دو سرعته-Splite Phase)
  • - موتور کولر موتوژن CS (دو سرعته-Capacitor Start)
  • - موتور کولر موتوژن CRS (دو سرعته-Capacitor Run Start)

 

سایز فریم دینام‌های کولر موتوژن 56 بوده و از استاندارد National Electrical Mmanufactures Association (استاندارد آمریکایی) پیروی می‌کند. جنس پوسته دینام‌ها فولادی بوده که جهت جلوگیری از خوردگی در محیط مرطوب داخل کولر با لایه ای بی‌رنگ از رزین پلی استر پوشانده شده‌اند.

روتور دینام‌های کولر موتوژن از نوع قفس سنجابی و از جنس آلومینیوم دایکاست شده است. براکت‌های جلو و عقب الکتروموتورها نیز آلومینیومی بوده و ترمینال روی براکت عقب قرار می‌گیرد. خنک کاری دینام‌ها بوسبله پروانه متصل به روتور صورت می‌گیرد. هوا از کانال‌های براکت‌ها به داخل مکیده می‌شود و از سوراخ‌های تعبیه شده بر روی پوسته به بیرون هدایت می‌شود. همچنین توجه به این نکته الزامیست که دینام‌های کولر موتوژن نیاز به روغن‌کاری مجدد ندارند و روغن از انباره روغنی که در داخل براکت‌ها قرار دارد مابین شفت و یاتاقان‌ها جریان می یابد.