ابزاربومبنا
02156217399
ارسال به

فرز آهنگری و کاربرد‌های آن

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، ابزار‌های مختلفی برای افزایش آسایش و راحتی بشر تولید شده است. یکی از ابزارآلاتی که چه در مصارف خانگی چه در حوزه صنعتی کاربرد زیادی دارد، فرز آهنگری است؛ به طوری که بعد از دریل، پر مصرف‌ترین و کاربردی ترین ابزار برقی فرز آهنگری می‌باشد. اگر در زمینه‌ای هستید که با آهن آلات سر و کار دارید، حتما می‌دانید که بدون فرز آهنگری انجام بسیاری از کار‌ها امکان پذیر نیست. در ادامه با این دستگاه پر‌کاربرد آشنا خواهید شد.

access_time ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۵ بهمن
remove_red_eye 235 بازدید
فرز آهنگری و کاربرد‌های آن

فرز آهنگری

همانگونه که در بالا اشاره کردیم،دستگاه فرز آهنگری یکی از ابزارآلات برقی پر‌کاربرد است و برای برش قطعات آهنی می‌توان از آن استفاده کرد. فرز آهنگری از برق شهری تغذیه می‌کند و به علت اینکه هنگام کار بایدآن را در دست نگه داشت، باید دارای وزنی سبک و ساختاری ارگونومیک باشد تا باعث کاهش خستگی دست کاربر در هنگام کار شود.

 

کاربرد فرز آهنگری

فرز‌های آهنگری دارای کاربرد‌های متنوع و زیادی هستند و کاربر می‌تواند با توجه به نیازی که دارد از این دستگاه به خوبی استفاده کند.

اولین کاربردی که می‌توان گفت این است که وقتی کاربر بر روی سطوح فلزی در حال انجام کار است و متوجه بیرون زدگی و یا هر نوع عیبی بر روی آن می‌شود، می‌توان از فرز آهنگری برای بیرون زدگی و صاف  کردن و یا رفع هر عیب دیگری از آن استفاده کرد.

این نوع فرز با داشتن قدرت بالا، می‌تواند اجسام سخت را برش دهد و می‌توان برای برش هر نوع جسم سخت با متریال مختلف از فرز آهنگری استفاده کرد. همین ویژگی باعث پر‌کاربرد شدن این دستگاه می‌شود.

یکی دیگر از کاربرد‌های فرز آهنگری تیز کردن ابزارآلاتی مانند وسایل خانگی و باغبانی است. البته باید این موضوع را در نظر داشت که فقط در صورتی انجام این کار امکان پذیر است که کاربر مهارت بالایی در کار با فرز آهنگری داشته باشد؛ وگرنه در صورت عدم مهارت کافی به هیچ وجه نباید از این دستگاه برای تیز کردن وسایل استفاده کرد.

 

نحوه کار با فرز آهنگری

اکثر فرز‌های آهنگری از طریق برق شهری و برخی دیگر از طریق انرژی باد توسط کمپرسور‌های باد تغذیه می‌کنند. بر روی بدنه این دستگاه دکمه‌ای وجود دارد که با فشردن آن صفحه برش به حرکت در می‌آید و همچنین وقتی دکمه رها شود دستگاه خاموش و صفحه برش متوقف می‌شود.

 

نکات مهم برای خرید فرز آهنگری

برای خرید یک فرز آهنگری مناسب و انتخاب یک گزینه ایده‌آل لازم است موارد زیر در نظر گرفته شود.

 

- سایز صفحه برش

دیسک یا صفحه برش فرز‌های آهنگری دارای اندازه‌های مختلفی هستند که پرطرفدارترین و پرکاربرد‌ترین آن‌ها ۱۱۵ میلی‌متری، ۱۸۰ میلی‌متری و ۲۳۰ میلی‌متری است. ناگفته نماند که اکثر فرز‌های آهنگری دارای دیسک ۱۸۰ میلی‌متری هستند.

 

- قدرت موتور

قدرت موتور یکی از موارد بسیار مهمی است که در هنگام خرید فرز آهنگری باید به آن توجه ویژه‌ای شود. باید با توجه به نوع استفاده از فرز آهنگری، که برای مصارف صنعتی یا خانگی است، گزینه مناسب را انتخاب کرد. معمولا فرز‌های آهنگری که برای مصارف صنعتی هستند دارای توان ۲۴۰۰ وات می‌باشند.

 

- سرعت

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر داشت، سرعت فرز آهنگری است. سرعت چرخش صفحه در انواع این دستگاه بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دور بر دقیقه می‌باشد.

 

نکات ایمنی کار با فرز آهنگری

  • - قبل از شروع کار با فرز آهنگری، ابتدا باید از تیز بودن صفحه آن مطمئن شد که در حین کار نیازی به تیز کردن آن نباشد.
  • - پیش از روشن کردن دستگاه باید از اتصال درست تیغه آن اطمینان حاصل کرد؛ زیرا اتصال نادرست باعث آسیب رسیدن به کاربر و صدمه به سطح کار خواهد شد.
  • - در هنگام کار باید کاربر از لباس کار و عینک ایمنی مناسب استفاده کند.
  • - در هنگام استفاده از دستگاه، تا حد ممکن دست کاربر باید از فرز دور باشد.
  • - محافظ تیغه حتما باید بسته شود.

 

جمع بندی

با توجه به اینکه فرز یک ابزار پر‌کاربرد در صنعت است و مدل‌های مختلفی دارد، در این مقاله به معرفی فرز آهنگری پرداختیم که می‌توان از آن در برش قطعات آهنی، پولیش و صاف کردن بیرون زدگی سطوح و همچنین تیز کردن ابزرآلاتی مانند وسایل باغبانی و خانگی استفاده کرد. از آنجایی که این دستگاه کاربرد‌های گسترده‌ای دارد، برند‌های معروفی همچون رونیکس، ماکیتا، توسن، بوش و ... اقدام به تولید انواع مختلفی از این دستگاه کرده‌اند.