تخفیف های نوروزی ابزار بومبنا
02156217399
ارسال به

تعویض دوش حمام

دوش حمام یکی از اصلی‌ترین شیرآلات موجود در هر خانه است و خراب شدن آن بسیار آزار دهنده است؛ چرا که ممکن است شما بعد از پایان یک روز خسته کننده به خانه برگردید و قصد داشته باشید با یک حمام گرم و دلپذیر به خستگی های خود پایان دهید و در یک آن با دوش خراب حمام روبرو شوید. مطمئنا برای تعویض دوش حمام دست به آچار می‌شوید. شاید تعویض دوش حمام کار راحتی باشد اما بهتر است با انواع دوش حمام و روش های تعویض آنها آشنا شوید تا بتوانید دوش حمام خود را بهتر و دقیق‌تر تعویض نمایید. با ما همراه باشید.

access_time ۱۴۰۰ دوشنبه ۲ اسفند
remove_red_eye 1067 بازدید
تعویض دوش حمام

تعویض دوش حمام

در هر خانه‌ای دوش حمام خراب می‌شود و نیاز به تعویض پیدا می‌کند. تعویض دوش حمام کار سختی نیست اما برای اینکه به صورت دقیق دوش جدید را نصب کنید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا هم با انواع دوش آشنا شوید و هم نحوه نصب دوش حمام را بهتر و حرفه‌ای تر یاد بگیرید.

 

انواع دوش حمام

پیشرفت علم روی شیرآلات هم تاثیر داشته و باعث تنوع در مدل و کیفیت‌های شیرآلات شده است. در حال حاضر دوش حمام در دو نوع ثابت و غیر ثابت وجود دارد که دوش ثابت هم دارای دو نوع توکار و روکار است. دوش های ساده‌ای که در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت یکی از پرکاربردترین نوع دوش حمام است که همه با آن آشنا هستند. نوع غیر ثابت دوش حمام امروزه یکی از پرطرفدارین نوع دوش حمام است که آن را با نام دوش تلفنی هم می‌شناسیم. دوش های توکار یکی از جدید‌ترین، لوکس‌ترین و مجلل‌ترین نوع دوش می‌باشند و همانگونه که از اسم آن‌ها پیداست، این نوع دوش‌ها کاملا درون دیوار قرار گرفته و تنها بخشی که روی دیوار نصب می‌شود سر دوش و اهرم تنظیم آب می‌باشد. یک نمونه دیگر از دوش‌های پیشرفته که با اسم دوش های ماساژور شناخته می‌شوند در دو طرف حمام نصب می‌شوند و از همه قسمت‌ها آب می‌پاشند و آب هر قسمت نیز قابل تنظیم است.

اکنون انواع دوش حمام را شناخته‌اید و با آنها آشنا هستید. حال با توجه به سلیقه خود باید برای خرید کاربردی‌ترین دوش حمام اقدام کنید. پس از خرید کاربردی‌ترین نوع دوش بر اساس سلیقه و نوع استفاده خود، نوبت به نصب آن می‌رسد. هر دوش با توجه به موقعیت مکانی ممکن است نصب آن با دشو دیگری فرق داشته باشد اما در ادامه ما تلاش کردیم که رایج‌ترین نوع نصب دوش را برای شما بنویسیم تا بتوانید دوش حمام خود را بسیار دقیق و عالی نصب کنید.

 

روش نصب دوش حمام

برای نصب دوش حمام باید ابتدا ابزار مورد نیاز خود را آماده کنید تا در حین کار مشکلی پیش نیاید و دوش حمام خود را بتوانید به خوبی نصب کنید. ابزارآلات موردنیاز برای نصب دوش حمام عبارتند از:

 1. پیچ گوشتی
 2. آچار فرانسه
 3. انبر قفلی
 4. نوار تفلون
 5. دستمال برای خشک کردن قطرات آب
 6. واشر
 7. دریل
 8. آچار آلن

 

مراحل نصب دوش حمام

 1. قبل از شروع کار ابتدا باید کنتور یا شیر فلکه آب حمام را ببندید.
 2. اکنون باید شیر دوش حمام را باز کنید تا آب اضافی درون لوله‌ها خارج شود. برای باز کرد آن باید از انبر قفلی استفاده کنید و ار انبر قفلی در دسترس نداشتید می‌توانید از آچار فرانسه نیز استفاده کنید. مهره‌ای که دوش را به شیر آب متصل کرده باید در جهت عقربه‌های ساعت چرخانده و باز کنید تا بتوانید تمامی رسوبات آب که در قسمت رزوه شده‌ی شیر وجود دارند را خارج کنید.
 3. حال باید شیر دوش جدید را جایگزین شیر دوش قبلی کنید و ببندید. برای این کار باید اول نوار تفلون را در جهت عقربه‌های ساعت، دور قسمت رزوه شده بچرخانید. توجه داشته باشید که نوار تفلون را باید چند دور بچرخانید تا به خوبی آب‌بندی شود و باعث جلوگیری از نشتی شود. همچنین می‌توان برای محکم‌تر شدن آن از آچار فرانسه کمک گرفت.
 4. حالا نوبت به نصب سردوش می‌رسد. برای انجام این کار باید ابتدا واشر را درون مهره انداخته و مهره را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا جایی که محکم شدن مهره را در جای خود احساس کنید و اطمینان پیدا کنید که نشت نمی‌کند. دقت کنید که قبل از بستن مهره حتما باید واشر را درون آن بیاندازید. این نکته را هم در نطر بگیرید که مهره را بیش از حد محکم نبندید؛ زیرا بیش از حد محکم بستن مهره باعث هرز شدن آن می‌شود. در حدی که آب نشت نکند کافیست.
 5. در این مرحله از نصب دوش حمام، باید سردوش بزرگ را روی علم دوش قرار دهید و سعی کنید به آرامی آن را جا بزنید.
 6. برای نصب نوع گوشی دستی دوش، باید شستی فنری آن را با دست نگه دارید و از پایین روی علم بلند قرار داده و آن را محکم کنید.
 7. اکنون باید شیر اصلی دوش حمام را به علم دوش متصل کرده و در حین متصل کردن دقت داشته باشید که نحوه قرارگیری آن به طوری باشد که دسته شیر به سمت روبرو قرار گیرد.
 8. سپس باید به کمک آچار آلن، پیچ های آلنی در قسمت‌های برنجی سردوش را باز کنید، قسمت‌های موردنظر را به کمک دریل سوراخ کرده و قسمت‌های برنجی را با پیچ به دیوار ثابت کنید. پس از ثابت کردن آن، پیچ‌های آلن را در تمام قسمت‌های دوش و شیر بسته و آنها در جای خود محکم کنید.
 9. در انتهای کار باید شلنگ دوش را به ورودی جلوی شیر حمام که در زیر سوپاپ شیر دوش قرار دارد متصل کرده و شلنگ بلند را باید به ورودی عقب و قسمت گوشی دستی وصل کنید.

 

سخن آخر

شاید دوش منزل شما سالم باشد ولی از آن خسته شده باشید و بخواهید آن را تعویض کنید اما با تصور سخت بودن روش نصب دوش، بیخیال تعویض آن شده باشید. اگر مشکل شما فقط سخت بودن نصب دوش بوده و همچنان دارید با دوش قدیمی خود مدارا می‌کنید، مطمئنا با خواندن این مطلب نظرتان عوض شده است؛ چرا که ما تلاش کردیم تا رایج ‌ترین روش نصب دوش را بسیار ساده بیان کنیم تا شما بتوانید در منزل خود دوش حمام را به راحتی تعویض کنید. امیدواریم که این مطلب برای شما کاربردی بوده باشد و پس از انتخاب دوش حمام مناسب، با این روش به خوبی دوش حمام خود را نصب کنید.