ابزاربومبنا
02156217399
ارسال به

قاپک یا ساکشن پد چیست و چه کاربردی دارد

می‌توان گفت قاپک یکی از بهترین ابزار‌های ساخته‌ی دست بشر است و از نظر ظاهری و کارایی بسیار ساده است. با ما همراه باشید تا با قاپک آشنا شوید.

access_time ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۶ اسفند
remove_red_eye 569 بازدید
قاپک یا ساکشن پد چیست و چه کاربردی دارد

قاپک یا ساکشن پد

قاپک یا ساکشن پد ابزاری است که برای ایجاد خلا جزئی با استفاده از فشار سیال منفی هوا و یا آب به سطوح منفذ دار صاف می‌چسبد.

ساکشن پد با به کارگیری ویژگی‌های محیطی بعضی حیوانات مثل هشت‌پا و ماهی طراحی شده است. ساکشن یک مکش است که برای جابجایی، کشیدن و ثابت نگه‌داشتن هرچیزی مانند نگه‌داشتن پوستر بر روی پنجره شیشه‌ای و یا برداشتن لیوان آب استفاده می‌شود. قاپک وکیوم به هر سطح صاف و غیرمتخلخل متصل می‌شود و اگر کاربر طریقه استفاده صحیح از آن را بلد باشد، ساکشن پد با نیروی زیادی به سطح می‌چسبد.

قاپک یا ساکشن پد از جنس لاستیک نرم می‌باشد. این ابزار در تقسیم‌بندی در دسته تجهیزات پنوماتیک قرار گرفته و برای چسبیدن به سطوح از نیروی فشار هوا استفاده می‌کند.

برای معرفی انواع قاپک یا ساکشن پد می‌توان به تلمبه لوله باز‌کنی یا قاپک حمل شیشه اشاره کرد. برای مثال در تعمیرگاه‌هایی که شیشه خودرو تعویض می‌کنند و یا در صنعت شیشه، برای بلند کردن و جابجایی شیشه‌ها از قاپک استفاده می‌کنند تا از آسیب دیدن شیشه، بریدن دستان و یا افتادن شیشه جلوگیری کنند.

همچنین از انواع مختلف قاپک یا ساکشن‌پد در صنایع غذایی، خودروسازی، چوب، بهداشت و داروسازی، رزین و لاستیک و ... استفاده می‌شود.

 

ویژگی‌های یک قاپک خوب

یک ساکشن‌پد مرغوب جهت کارکرد درست باید دارای سه ویژگی باشد:

 

 1. همانند جام با یک مرکز مقعر و دو طرف صاف
 2. ساکشن‌پد موردنظر باید توانایی چسبیدن به سطح صاف و غیرمتخلخل را داشته باشد.
 3. باید از متریال مرغوب و غیرقابل نفوذ ساخته شده باشد.

 

نحوه کارکرد ساکشن پد

قاپک یا ساکشن پد از الاستیک بوده و دارای سطح منحنی و ساختاری انعطاف‌پذیر می‌باشد. زمانی که از قاپک استفاده می‌شود، مرکز قاپک به سمت بخش صاف فشار داده شده و این امر کاهش حجم فضای بین قاپک و سطح صاف موردنظر می‌شود. کاهش حجم فضای بین قاپک و سطح صاف باعث خروج هوا یا آب از بین ساکشن‌پد و سطح می‌شود. اکنون بین قاپک و سطح حفره‌ای ایجاد می‌شود که دارای هوا و آب زیادی نیست؛ چون بیشتر هوا یا آب از بین ساکشن‌پد و سطح خارج شده و کمبود فشار ایجاد کرده است. علت چسبیدن ساکشن پد به سطح، اختلاف فشار میان حفره کم فشار داخل ساکشن پد و محیط خارج آن است.

وقتی کاربر از وارد کردن فشار فیزیکی به ساکشن‌پد دست بردارد، چون ساکشن‌پد از ماده الاستیکی ساخته شده قصد دارد به حالت اولیه برگردد. مقدار تایمی که ساکشن‌پد می‌تواند اثر مکش خود را حفظ کند، معمولا به مقدار تایم نشت هوا یا آب به داخل حفره قاپک بستگی دارد. این عمل تا زمانی ادامه دارد که فشار داخل حفره قاپک با جو اطراف یکسان شود.

 

ساکشن‌پد از چه موادی ساخته شده است؟

قاپک‌ها یا ساکشن‌پد‌ها از متریال مختلفی مانند موارد ذکر شده زیر ساخته می‌شوند:

 • - نتریل (امور گوناگون مکانیکی)
 • - ویتون (صنعت چاپ و کاغذ)
 • - وینیل (امور خانگی)
 • - یورتان

 

کاربرد ساکشن‌پد یا ساکشن کاپ

ساکشن‌پد کاربرد‌های اولیه و مدرن بسیار زیادی دارد و در اغلب صنایع یک ابزار پرکاربرد و بسیار حائز اهمیت محسوب می‌شود. ساکشن‌پد یا ساکشن‌کاپ تقریبا در تمامی حوزه‌های تجاری و صنعتی به‌کار می‌رود و از آن جهت ثابت نگهداشتن و یا جابجایی کلیه اجسام استفاده می‌شود. در ادامه با چندین مورد از کاربرد‌های ساکشن کاپ آشنا خواهید شد:

 

- کاربرد اولیه قاپک یا ساکشن پد

 • - نگهداشتن یا جابجایی و حرکت دادن اجسام صاف و غیرمتخلخل بصورت افقی یا عمودی در امور رباتیک و صنعتی
 • - نگهداشتن اجسام جهت انجام کار بر روی آنها مانند ثابت نگهداشتن شیشه جهت صیقل دادن لبه‌های آن
 • - جابجایی اجسام بزرگ و صاف مانند شیشه جلوی خودرو، آجر کفپوش، انواع آینه‌ها و ...
 • - نگه‌داشتن وسایل جه ت نصب روی سطوح عمودی بدون منفذ مانند دیوار کاشی کاری شده، درب یخچال و ...
 • - نگه‌داشتن دوربین و سایر لوازم بر روی سطح موردنظر
 • - در ابزارآلات چاه بازکن (مکش چاه)
 • - بالا رفتن از ساختمان‌های بسیار بلند با هدف نظافت نمای خارجی ساختمان

 

- کاربرد مدرن قاپک یا ساکشن پد

 1. نصب پنجره‌های جدید: چون شیشه جسمی بسیار شکننده و اغلب تیز می‌باشد و همچنین در حالت خیس بسیار لغزنده می‌شود، نصاب‌های حرفه‌ای برای نصب پنجره از یک دستگاه بلند‌کننده دارای ساکشن کاپ استفاده می‌کنند. همچنین دستگاه برخی از نصب‌کنندگان دارای نشانگر میزان خلا می‌باشد و به نصاب کمک می‌کند تا از سقوط و شکستن شیشه جلوگیری کند و احتمال افتادن شیشه را به حداقل برساند.
 2. نصب شیشه جلو خودرو: برای کارهای مهم این چنینی که نیازمند ایمنی بالایی هستند از بالابر‌های شیشه‌ای که مجهز به ساکشن‌کاپ هستند و برای بلند کردن شیشه جلو خودرو و دیگر سطوح شیشه‌ای مناسب‌اند استفاده می‌شود.
 3. نظافت و نگهداری پنجره: بعضی ساختمان‌ها و برج‌های بلندی که دارای نمای شیشه‌ای هستند و نیاز به نظافت زیاد دارند، فقط می‌توانند از افراد آموزش‌ دیده حرفه‌ای که کارشان را با قرقره و طناب انجام می‌دهند، کمک بگیرند. این افراد حرفه‌ای برای تثبیت خود و همچنین بالا بردن کیفیت کار، ا مکش‌های شیشه‌ای دستی استفاده می‌کنند.
 4. چسباندن اجسام به شیشه جلو: در بعضی از موارد، از مکنده‌های شیشه‌ای جهت اتصال موقت رادیو‌ها، چراغ‌ها و سیستم‌های ناوبری به قایق‌ها، کامیون‌ها، هواپیما‌ها و ... استفاده می‌شود.
 5. اتصال دوربین به وسایل نقلیه در حال حرکت: از قاپک یا ساکشن‌کاپ های شیشه‌ای برای چسباندن تجهیزات ویدئویی بسیار گران به وسایل نقلیه در حال حرکت نیز استفاده می‌شود تا تصاویری را که گرفتن آنها با دست بسیار خطرناک است ضبط کنند؛ مانند گرفتن عکس‌های هیجان انگیز سکانس‌های اکشن و خطرناک توسط کارگردان‌های بسیار موفق سینما.
 6. خط های تولید: برداشتن مواد مسطح بسیار مشکل است، علی‌الخصوص زمانی که روی هم قرار دارند. در حال حاضر اغلب خطوط تولید برای بلند کردن و جابجایی کلیه سطوح و اشیا صاف از قاپک استفاده می‌کنند و حتی این ابزار جهت جابجایی آسان و ایمن در خطوط تولید دستی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.
 7. ساخت آکواریوم: در صنعت آکواریوم‌سازی، ساکشن‌پد‌های تنظیم‌شونده بسیار موثر هستند و برای ساخت آکواریوم، دو قطعه شیشه را همزمان کنار هم قرار می‌دهند تا شیشه‌ها فوق‌العاده محکم شوند.
 8. نصب آویز دیواری اتاق و حمام: برای آویز وسایل کوچک و سبک از ساکشن‌پد‌ها استفاده می‌شود. مکنده‌های شیشه‌ای به کاربر این امکان را می‌دهند که بدون سراخ‌کاری دیوار‌ها، آویز‌های خود را روی ار دیواری به سادگی متصل کند.
 9. بلند کردن و جابجایی اجسام سنگین و بزرگ: اجسامی مانند یخچال‌، مبلمان اداری، سنگ‌های گرانیت و ... توانایی این را دارند که کابوس ذهن شما برای جابجایی باشند. برای جابجا کردن موارد ذکر شده به چندین نفر نیاز است. اکنون با استفاده از بالابر‌های مکنده دستی کاربر می‌تواند تا 125 کیلوگرم وزن را بلند کرده و جابجا کند؛ وزنی که هیچ یک از افراد نمی‌توانند به تنهایی آن را بلند کرده و جابجا کنند.

 

سخن آخر

شاید قاپک یا ساکشن‌پد به ظاهر ساده و کارایی راحتی داشته باشد اما لازم به ذکر است یکی از بهترین و مهمترین ابزارآلات ساخته‌ی دست بشر می‌باشد. این ابزار در عین سادگی، دارای قیمتی بسیار ارزان و مناسب بوده و در زندگی روزمره انسان بسیار موثر است.

جهت تامین انواع تجهیزات و ابزارآلات، مشاوره و خرید می‌توانید به پشتیبانی واتس‌اپ مراجعه کنید. همکاران ما پاسخگوی تمامی سوالات و درخواست‌های شما عزیزان می‌باشند.