ابزاربومبنا
02156217399
ارسال به

فنر خم کن لوله و انواع آن

از فنر خم کن برای خم کردن انواع لوله استفاده می‌کنند که در ادامه با انواع فنر خم کن لوله و نحوه استفاده آن آشنا می‌شوید.

access_time ۱۴۰۰ جمعه ۲۷ اسفند
remove_red_eye 1665 بازدید
فنر خم کن لوله و انواع آن

فنر خم کن لوله چیست؟

فنر خم کن لوله یک ابزار کاربردی برای فرم دهی و شکل دادن به انواع لوله از جمله لوله‌های مسی، استیل، پلاستیکی، فولاد و ... مناسب است. در ادامه با انواع فنر خم و نحوه استفاده از آنها آشنا می‌شوید.

 

انواع فنر خم کن لوله

فنر خم کن لوله چند نوع دارد که هر کدام با توجه به کاربرد و عملکردی که دارند در دسته متفاوتی قرار می‌گیرند. از این فنر‌ها در انجام امور ساختمانی و ... استفاده می‌شود و برای برقکاران، مهندسان و ... بسیار کاربردی است.

 

1- فنر خم کن لوله مسی

این نوع فنر جهت فرم‌دهی لوله‌های مسی نرم به‌کار می‌رود و لوله‌ها باید به گونه‌ای خم شوند که لوله دو پهن نشده و یا سطح مقطع آن تغییر نکند.

 

فنر خم کن لوله مسی توکار:

این فنر برای خم کردن سر لوله‌ها و یا لوله‌هایی که لاله شده مناسب است.

سایز‌های پرکاربرد: ۶، ۸، ۱۰، ۱۲.۵، ۱۶، ۱۹ میلی‌متر

 

فنر خم کن لوله مسی روکار:

این فنر پیش از لاله کردن، تولید می‌شد و مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

- نحوه استفاده از فنر‌های لوله مسی توکار

ابتدا با توجه به سایز لوله، فنر مناسب را برای لوله مسی موردنظر انتخاب می‌کنیم. سپس فر داخل لوله قرار داده می‌شود و اکنون لوله را به شکل موردنظر فرم می‌دهیم. با خیال راحت می‌توانید عمل فرم‌دهی را انجام دهید، زیرا در لوله فنر وجود دارد و این فنر باعث جلوگیری از دفرمه شدن لوله می‌شود.

 

- نحوه استفاده از فنر‌های لوله مسی روکار

در این نوع فعالیت، فنر را با توجه به سایز لوله انتخاب می‌نماییم و لوله را وارد فنر موردنظر می‌کنیم. اکنون برای فرم‌دهیِ لوله باید فنر را خم کنید.

 

2- فنر خم کن لوله برق

این نوع فنر برای خم کردن انواع لوله‌های برق و pvc به‌کار می‌رود. انواع فنر خم کن لوله‌های برق در ادامه ذکر شده:

  • - فنر خم کن لوله برق دستی
  • - فنر خم کن لوله برق ساختمان سرد و گرم
  • - فنر خم کن هیدرولیکی
  • - فنر خم کن کاندوئیت
  • - فنر خم کن برقی

 

از فنر خم کن لوله دستی می‌توان برای لوله‌هایی با قطر کمتر ۱ اینچ استفاده کرد و همچنین فنر خم کن هیدرولیکی برای خم کردن لوله‌هایی با قطر بزرگتر ۱ اینچ مناسب می‌باشد.

 

- فنر خم کن دستی

از نیروی دست باید جهت استفاده از این فنر استفاده کرد. این دستگاه دارای یک لقمه است که با توجه اندازه لوله انتخاب می‌شود و برای لوله‌هایی تا حداکثر قطر ۲۵ میلی‌متر به‌کار می‌رود. نحوه استفاده از این دستگاه به اینگونه است که ابتدا باید لقمه و تکیه‌گاه متناسب با قطر لوله انتخاب شود و پس آن لوله در داخل دستگاه قرار گرفته و با فشار دادن اهرم دستگاه، لوله به اندازه زاویه‌ای که به آن داده شده خم می‌شود.

برای استفاده از این ابزار، ابتدا باید دستگیره دستگاه به قسمت رزوه وصل شود و سپس لوله باید در جایگاه قلابی شکل قرار بگیرد. پس انجام این کارها اکنون باید دستگیره فشرده شود و به اندازه دلخواه لوله خم گردد.

 

- فنر خم کن لوله برق ساختمان سرد و گرم

فنر خم کن لوله برق ابزار بسیار ساده‌ای برای خم کردن لوله‌هایی با ضخامت کم است. این وسیله برای لوله‌های پلیکا، پلی آمید، پی وی سی (pvc) و ... که قابلیت خم سرد و گرم دارند مناسب می‌باشد.

 

- فنر خم کن هیدرولیکی

این دستگاه فنر خم کن جهت فرم‌دهی و زاویه دادن به لوله‌های برق به‌کار می‌رود. این نوع فنر برای لوله‌های دارای قطر ۱ اینچ تا ۸.۵ اینچ مناسب است؛ زیرا کار فرم‌دهی لوله‌های قطور را نمی‌توان فنر خم کن دستی انجام داد.

 

- فنر خم کن کاندوئیت

فنر‌های خم کن کاندوئیت دارای ۵ دسته هستند و هر دسته مخصوص کانیدوئیت‌های ویژه‌ای است. در ادامه به معرفی هر دسته می‌پردازیم:

  1. کاندوئیت PVC: استفاده از جعبه یا روکش حرارتی
  2. کاندوئیت IMC: لوله خم کن برقی، مکانیکی، هیدرولیکی، و دستی جهت استفاده کاندوئیت‌های سایز کوچک و بسیار کوچک
  3. کاندوئیت RMC: لوله خم کن برقی، مکانیکی و هیدرولیکی
  4. کاندوئیت EMT: لوله خم کن برقی، مکانیکی و دستی
  5. کاندوئیت ENT: استفاده از جعبه یا روکش حرارتی جهت خم کن لوله‌ها

 

- فنر خم کن برقی

دستگاه فنر لوله خم کن برقی، نوع دیگری از فنر خم کن لوله است از نیروی برق تغذیه می‌کند. این دستگاه محور‌های متغیر دارد و می‌توان آن را براساس قطر و اندازه لوله مدنظرتان تنظیم کنید. این دستگاه دارای قابلیت ایجاد چند شعاع خم شده است و می‌توان برای ایجاد خم سه بعدی و خم بسته از فنر لوله خم کن برقی استفاده کرد.

 

نکات مهم در هنگام خرید دستگاه فنر خم کن لوله

برای خرید این ابزار، باید اول به کارایی لوله‌ای که قرار است خم شود دقت کنید.

در هنگام خرید، قطر و سایز لوله اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد؛ زیرا این فنر‌ها براساس قطر و نیروی وارده دسته‌بندی می‌شوند.