ابزاربومبنا
02156217399
ارسال به

دستگاه پانچ صنعتی چیست؟ | انواع پانچ صنعتی

پانچ ابزاری کاربردی است که جهت سوراخ کردن سطوح به‌کار می‌رود. در ادامه با انواع پانچ آشنا خواهید شد.

access_time ۱۴۰۱ سه شنبه ۲۳ فروردين
remove_red_eye 890 بازدید
دستگاه پانچ صنعتی چیست؟ | انواع پانچ صنعتی

پانچ چیست؟

پانچ یک ابزار بسیار کاربردی است که جهت سوراخ کردن انواع سطوح یا ورق‌های فلزی، فولادی، آلومینیومی و ... از آن استفاده می‌شود. در ساخت حصار، صندلی و ... ، پانچ نیز ابزاری بسیار پرکاربرد است.

پانچ طرح‌های متنوعی دارد؛ پرکاربرد‌ترین آن‌ها ورق پانچ مربع، ورق پانچ دایره، ورق پانچ لوزی و همچنین ورق پانچ مشبک می‌باشند.

 

 

 

انواع پانچ

از انواع دستگاه پانچ می‌توان به پانچ دستی، هیدرولیکی، شارژی، برقی و پانچ ورق CNC اشاره کرد؛ هرکدام از این پانچ‌ها دارای ویژگی‌ها و عملکردی متفاوت می‌باشند.

 

پانچ دستی

 

 

 

پانچ دستی جهت سوراخ کردن و شکل دادن به ورق‌های فلزی به‌کار می‌رود. پانچ دستی انواع زیادی دارد که از لحاظ ابعاد و اندازه با هم تفاوت دارند. دسته‌های پانچ دستی جهت سهولت در کار و جلوگیری از خسته شدن کاربر، دارای روکش پلاستیکی ضد لغزش و ضد تعریق می‌باشند.

 

پانچ هیدرولیکی

پانچ هیدرولیکی نیز همانند پانچ دستی، جهت سوراخ کردن و شکل دادن سطوح و ورق‌های فلزی به‌کار می‌رود و تفاوت این دو وزن آن‌ها می‌باشد که پانچ هیدرولیکی وزن کمتری نسبت به پانچ دستی دارد. پانچ هیدرولیکی دارای دو نوع است:

 

پانچ هیدرولیک دستی (پرتابل)

 

 

 

پانچ هیدرولیک زمینی (ثابت)

 

 

 

پانچ شارژی

 

 

 

پانچ ورق CNC

 

 

 

یکی از رایج‌ترین انواع پانچ‌ها، پانچ cnc می‌باشد که جهت سوراخ کردن ورق‌های فلزی، فولادی، آهنی و ... از آن استفاده می‌شود. برای استفاده از پانچ ورق cnc، ابتدا ورق‌های فولادی یا فلزی باید در جهت محور‌های x و y حرکت کنند تا ورق بصورت صحیح روی دستگاه پانچ قرار گرفته و سوراخ شود.

 

پانچ ورق‌ها به دو صورت می‌باشد:

  1. پانچ چرخشی: این روش اینگونه است که ورق‌های فلزی وقتی روی دستگاه قرار می‌گیرند، آنقدر جابجا می‌شوند تا شکل نهایی آن‌ها درست شود.
  2. پانچ بستر تخت: در روش پانچ بستر تخت ورق‌های فلزی باید به صورت عمودی در دستگاه قرار بگیرند تا عملیات پانچ انجام پذیرد.