ابزاربومبنا
02156217399
ارسال به

تفاوت فرز انگشتی و فرز مینیاتوری + 10 کاربرد مهم آنها

امروزه فرزهای متفاوتی وجود دارند که در صنایع مختلف جهت برش چوب، فلز و حتی صاف کردن لبه‌ها از آنها استفاده می شود. از جمله این فرزهای متفاوت می‌توان به فرز انگشتی و مینیاتوری اشاره کرد که در این مقاله به ویژگی و کاربردهای هر یک از آنها می‌پردازیم و تفاوت میان آنها را شرح می‌دهیم.

access_time ۱۴۰۲ دوشنبه ۲۳ مرداد
remove_red_eye 837 بازدید
تفاوت فرز انگشتی و فرز مینیاتوری + 10 کاربرد مهم آنها

فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری چیست؟

فرز مینیاتوری کوچکترین دستگاه در میان فرزها بوده و نامگذاری این دستگاه نیز به همین دلیل است. این دستگاه کاربردهای بسیار زیادی دارد؛ از استفاده‌های صنعتی گرفته تا کاربردهای هنری و خانگی.

 

 

 

فرز مینیاتوری مدل‌های مختلفی دارد که تمامی این مدل‌ها یکسان هستند و فقط در نوع کار و مدل آنها تفاوت وجود دارد. این دستگاه در مدل‌های مختلفی از جمله فرز مینیاتوری شارژی، فرز مینیاتوری برقی، فرز مینیاتوری پدالی یا فرز مینیاتوری خرطومی یا انواع دیگر فرز مینیاتوری قابل خریداری می‌باشد. استفاده از فرز مینیاتوری در امور مختلف باعث شده تا پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین نوع فرز در بازار باشد و البته گسترده‌ترین طیف نوع ابزارهای مصرفی را نیز دارند که از حکاکی روی چوب، چرم، سنگ، شیشه و انواع مواد دیگر تا صنایع دستی، منبت کاری، مجسمه سازی و دیگر کارهای صنعتی و هنری بکار برده می‌شود.

از آنجایی که فرز مینیاتوری در میان فرزهای دیگر از همه کوچکتر است، حتی کولت یا سه نظامی که روی آن نصب می‌شود نیز از کوچکترین سایزهای کولت و سه نظام است که سه نظام‌ها از سایز 0.7 میلی متر قابلیت نصب مته را دارند تا 5 و 6 میلی متر که البته کولت‌هایی از سایز 1 و 2 تا کولت 4 و 5 میلی متر روی فرز مینیاتوری قابل نصب می‌باشد و باید توجه داشت تا سری فرز یا ابزارهایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد با سایز کولت فرز مینیاتوری یا سه نظام آن هماهنگ باشد؛ در غیر این صورت مته یا ابزار فرز روی سه نظام یا کولت محکم نمی‌گردد.

با تعویض ابزار یا سری فرز مینیاتوری می‌توان از آن جهت حکاکی مواد مختلف استفاده کرد و معمولا در این موارد استادکاران به فرز مینیاتوری، فرز حکاکی مینیاتوری نیز می‌گویند و از آن برای حکاکی استفاده می‌کنند.

 

کاربردهای فرز مینیاتوری

 

 

 

1- حکاکی روی متریال مختلف از جمله چوب، فلز، چرم، پلاستیک و دیگر مواد حتی شیشه

برای حکاکی با فرز مینیاتوری باید ابتدا طرح مورد نظر را روی سطح چوبی یا فلزی یا حتی شیشه‌ای و سنگی بکشید و سپس فضاهایی که قرار است حکاکی شود را توسط ابزار مناسب تراش دهید و طرح کلی را ایجاد کنید.

2- کنده کاری (منبت کاری) روی چوب و مواد مختلف

تا قبل از فرز مینیاتوری این عمل توسط مغار، شفره و مغارهای نیم گرد انجام می‌شد اما با وجود ابزارهای مختلف با شکل‌ها و نرمی و زبری‌های مختلف می‌توان منبت را روی چوب انجام داد. البته ناگفته نماند که هنوز هم منبت‌های دستی را گاها با انواع مغار انجام می‌دهند و در تولید انبوه برای تولید مبلمان یا دکوراسیون جهت افزایش دقت و کاهش خطا از فرزهای سی ان سی استفاده می‌کنند.

3- مجسمه سازی و ساخت احجام

با نصب ابزارهای مناسب می‌توان از این دستگاه جهت تراش مواد مختلف استفاده کرد و حجم‌های هندسی یا غیر هندسی را از درون قطعات بیرون آورد. به دلیل ظرافت و حجم کوچک فرز مینیاتوری می‌توان با آن حجم‌های بسیار ظریفی را خلق کرد. مجسمه سازان از فرز مینیاتوری برای حجم سازی و کار روی گچ، گِل، سفال، شیشه، فلزات، چوب و پلاستیک‌ها استفاده می‌کنند و به راحتی با ابزارهایی که در بازار موجود هستند می‌توانند مجسمه‌های هنری بسیار ظریف و زیبایی را بسازند.

4- تراش و فرز کاری صنعتی

از این دستگاه علاوه بر امور هنری و خانگی، در امور صنعتی هم نیز استفاده می‌شود و برای تراش و فرز کاری فولاد و قطعات فلزی کورد استفاده قرار می‌گیرد. از بین بردن جای جوش، سنگ کاری لبه لوله و پروفیل و مقاطع فلزی دیگر و براده برداری و تراش از جمله مواردی هستند که از فرز مینیاتوری جهت انجام آنها استفاده می‌کنند. 

5- برشکاری

کار برشکاری را می‌توان با فرز مینیاتوری با استفاده از انواع تیغ‌های فرز یا انواع پولکی‌های برش انجام داد.

لازم به ذکر است عموما به فرز مینیاتوری اشتباهاَ فرز انگشتی گفته می‌شود که این فقط یک اشتباه لفظی است و فرز مینیاتوری با فرز انگشتی دو ابزار کاملا متفاوت هستند با کاربردهای تقریبا یکسان. البته  این دو دستگاه از لحاظ حجم، وزن و توان با یکدیگر تفاوت دارند و ممکن است با اصطلاحاتی مانند فرز حکاکی مینیاتوری، فرز انگشتی مینیاتوری، فرز حکاکی، فرز مینیاتوری حکاکی، دریل مینیاتوری، دریل حکاکی، مته حکاکی، فرز حکاکی چوب و... معرفی شوند که تمام این نام‌ها به فرز مینیاتوری اشاره دارند ولی بهتر است از نام اصلی آن که همان فرز مینیاتوری است استفاده شود.

 

فرز انگشتی

 

 

 

فرز انگشتی چیست؟

فرز انگشتی عضو دیگری از خانواده فرزها است که از سایز آن مقداری از فرز مینیاتوری بزرگتر است و از سنگ فرز مستقیم کوچکتر. فرز انگشتی دارای دو نوع گلو کوتاه و گلو بلند است.

این دستگاه نوعی فرز مستقیم است که شفت خروجی یا اسپیندل آن در راستای شفت خروجی موتور قرار گرفته و برخلاف سنگ فرز یا مینی فرز که با زاویه 90 درجه نسبت به زاویه قرارگیری موتور هستند، فرز انگشتی در یک راستا قرار دارد. فرز انگشتی یا سنگ انگشتی دستگاه صنعتی‌تری نسبت به فرز مینیاتوری می‌باشد و برای فرز کاری و تراش بیشتر به‌کار می‌رود اما از لحاظ ظریف کاری، از این دستگاه بیشتر از فرز مینیاتوری برای کارهای ظریف‌تر استفاده می‌کنند. علاوه بر امور دیگر، با این دستگاه امکان انجام حکاکی نیز وجود دارد.

فرز انگشتی مدل گلو بلند دارای شفت بلندی است که قابلیت ورود به حفره‌ها، لوله‌ها و سوراخ‌ها را دارد و می‌توان به وسیله آن داخل قطعات، کنج‌ها، یا زوایای تنگ و گوشه‌ها را سنگ زنی و سنباده زنی کرد.

تفاوتی که میان فرز انگشتی گلو بلند و گلو کوتاه وجود دارد طول شفت خروجی آنها است و در نوع کارکرد و نام ابزار با یکدگیر تفاوت چندانی ندارند.

فرز انگشتی گلو کوتاه از انواع فرز انگشتی می‌باشد که مانند یک مینی فرز مستقیم عمل می‌کند و اکثرا برای سنگ زنی و سنباده زنی و برش از آن استفاده می‌شود.

مشخصه‌ای که در فرز انگشتی حائز اهمیت است سایز کولت 6 میلی متری آن است که در مواردی محدود فرز انگشتی‌هایی وجود دارند که کولت 8 میلی متری نیز روی آنها نصب می‌شود و در مواردی برخی از فرز انگشتی‌ها وجود دارند که قابلیت نصب کولت 6 و 8 میلی متری را دارند.

 

کاربرد فرز انگشتی یا سنگ انگشتی

 

 

 

1- تراش و فرزکاری فلزات، سنگ زنی و ساب زدن جای جوش و سنگ زنی آهن و قطعات فولادی و فلزی از جمله کارهایی هستند که می‌توان برای انجام آنها از فرز انگشتی استفاده کرد. از فرز انگشتی در صنایع مختلف برای ساب زدن و از بین بردن جای جوش در قالب‌های تزریق پلاستیک و قالب‌های تولیدی صنعتی نیز استفاده می‌شود.

2- براده برداری و شکل‌دهی به متریال مختلف از جمله قطعات فولادی، فلزی، چوبی و دیگر متریال صنعتی و غیر صنعتی

برای مثال می‌توان به یک قطعه صنعتی اشاره کرد که در مراحل انتهایی ساخت می‌باشد و امکان براده برداری با دستگاه تراش یا فرز نیست؛ در همچین مواردی باقی مانده‌های کار قالب را توسط فرز انگشتی و سر فرز یا ابزارهای براده برداری انجام می‌دهند.

3- برش کاری توسط تیغ برش یا فرز پولکی که روی یک دنباله 6 میلی متری قرار می‌گیرد و توسط فرز انگشتی انجام می‌پذیرد.

از فرز پولکی می‌توان برای برش مواد مختلف مانند کلیه فلزات، انواع فولاد، چوب و دیگر مواد صنعتی استفاده کرد.

4- سنباده زنی

با نصب انواع سنباده‌ها بر روی فرز انگشتی می‌توان کار سنباده زنی را با این دستگاه انجام داد. می‌توان انواع سنباده مانند سنباده چتری، سنباده حلقوی و سنباده‌های دیگر را روی فرز انگشتی نصب کرد و کار سنبده زنی بر روی انواع فلزات، چوب، شیشه و دیگر متریال را انجام داد. همچنین سطوح صاف را با نصب سنباده‌های تخت نیز می‌توان سنباده زنی کرد تا برای زیرکار و رنگ آماده شود.

5- فرچه سیمی برای زنگ بری، رنگ بری و تمیزکاری قطعات فلزی

 

تفاوت فرز مینیاتوری و فرز انگشتی

یکی از بزرگترین تفاوت‌های این دو ابزار پرکاربرد حجم و اندازه آنها است که فرز انگشتی دقیقا سایز بزرگتر فرز مینیاتوری است که این تفاوت ثاثیر مستقیمی در توان موتور، حجم و وزن دستگاه و ابعاد آن دارد و فرز انگشتی از توان موتور و حجم و ابعاد بزرگتری نسبت به فرز مینیاتوری برخوردار می‌باشد. بزرگترین و مهمترین تفاوت فرز مینیاتوری و فرز انگشتی سایز کولت یا کارگیر این دو دستگاه است که به طور معمول سایز کولت فرز انگشتی 6 یا 8 میلی متر بوده ولی در فرز مینیاتوری از کولت‌های کوچکتری استفاده می‌شود.

از بهترین فرز انگشتی در بازار می‌توان از فرز انگشتی متابو، فرز انگشتی آاگ، فرز انگشتی بوش و برندهای دیگر رده برتر اشاره کرد و در بخش فرز انگشتی‌های قیمت مناسب می‌توان از فرز انگشتی نک، فرز انگشتی ان ای سی و فرز انگشتی‌های دیگر برندها نام برد.
در فروشگاه اینترنتی ابزار بومبنا می‌توانید انواع فرز انگشتی و فرز مینیاتوری را با مشخصات کامل ملاحظه نموده و خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید و با بهترین قیمت و ارسال سریع در اقصی نقاط کشور تحویل بگیرید.